Galovićeva jesen – književni susret sa Zlatkom Krilićem

Evo još jednog uzbudljivog događaja u našoj školi vezanog uz Galovićeve dane i čitanje. U petak 3. studenoga 2023. posjetio nas je Zlatko Krilić, poznati hrvatski pisac kojemu zahvaljujemo za veoma ugodno, nasmijano i zanimljivo druženje u školskoj knjižnici.

Evo još jednog uzbudljivog događaja u našoj školi vezanog uz Galovićeve dane i čitanje. U petak 3. studenoga 2023. posjetio nas je Zlatko Krilić, poznati hrvatski pisac kojemu zahvaljujemo za veoma ugodno, nasmijano i zanimljivo druženje u školskoj knjižnici.

Saznali smo da je prvi roman Zlatko Krilić napisao s 19 godina, ali piše već od svoje prve godine. Kako to? Objasnio nam je da se piše maštom i mislima, a prenošenje ideje na papir se već lako da riješiti. Oduvijek je znao da će biti pisac.

Najdraža knjiga mu je Biblija, ne zbog religijskog značenja, nego zbog načina pisanja jer je sjajan primjer opširnog i kulturno značajnog književnog djela.

Nikada ne nailazi inspiraciju iz nekog drugog umjetničkog djela, ona uvijek nađe njega. (Dodajmo da joj to izvrsno uspijeva!)

Obnašao je dužnost predsjednika Društva hrvatskih književnika. Napisao je mnoge knjige za djecu i mlade i odrasle. Pisao je filmske i televizijske scenarije. Prema njegovim su se romanima snimale TV-serije (Zagonetno pismo). Njegova književna djela žive i u kazalištima gdje su postavljene na scenu u brojnim dramskih izvedbama.

Peti razredi za lektiru čitaju njegov roman Zabranjena vrata koji je, kako smo saznali na susretu, potaknut stvarnim događajima iz piščeva djetinjstva. (Pisac je čak  jedan od likova u romanu – onaj najviši stasom!)

Zlatko Krilić nam je osobno preporučio za čitanje svoj roman Veliki zavodnik, iz kojeg nam je najnapetije dijelove i pročitao; glavni lik muči muku spremajući se na sudar – s djevojkom.Dakako, riječ je o muško-ženskim vezama i odnosima u koje nas pisac ubacuje u trenu na svoj prepoznatljiv Krilićevski humorističan način.

Zahvaljujemo organizatorima Književnog festivala Galovićeva jesen, koji u naš grad i škole dovode istaknute hrvatske pisce i priređuju brojna književna događanja u spomen na značajnog hrvatskog i zavičajnog književnika Frana Galovića.

Videosnimku književnog susreta sa Zlatkom Krilićem možete pogledati na školskom YouTube kanalu OŠ „Đuro Ester“ Koprivnica na adresi: https://www.youtube.com/channel/UCphArurX_j7lw8AUeZ02G9w

Maša Kresojević, 6.a

Novinarska grupa