SVJETSKA IZLOŽBA „ANNE FRANK“

U ponedjeljak 18. prosinca u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ otvorena je putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“. Riječ je o jednoj od najpoznatijih svjetskih edukativnih izložbi na temu Holokausta i ljudskih prava.

U ponedjeljak 18. prosinca u Osnovnoj školi „Đuro Ester“ otvorena je putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“. Riječ je o jednoj od najpoznatijih svjetskih edukativnih izložbi na temu Holokausta i ljudskih prava.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama. Smještena je u učionici tehničke kulture, a sastoji se od panela i plakata koji prikazuju život djevojčice Anne Frank tijekom II. svjetskog rata, ali i događanja iz nacionalne povijesti ovog vremena.

Sedamnaestero učenika 7. i 8. razreda sudjelovalo je na dvodnevnoj edukaciji koju su održali  profesionalni edukatori iz HERMES-a. Učenici su se pripremali za vođenje skupina učenika i građana izložbom.

Na otvorenju izložbe sudjelovali su ravnateljica OŠ „Đuro Ester“ Sanja Prelogović, dogradonačelnica Ksenija Ostriž, pročelnica Ana Mlinarić, predstavnici Židovske općine Koprivnica, gosti iz Udruge antifašističkih boraca, roditelji, učitelji, i gosti. Koordinatorica projekta u našoj školi je nastavnica povijesti Mirna Kovačić. Učenici su zajedno sa svojim mentorima pripremili svečani program. Događaj su dokumentirali članovi fotografske i multimedijske grupe naše škole. Nakon službenog otvorenja prisutni su mogli razgledati izložbu i poslušati predavanja posebno educiranih učenika, volontera na izložbi.

Važno je naglasiti da je izložba besplatna i otvorena za javnost od 8. do 31. siječnja 2024. u prostorijama Osnovne škole „Đuro Ester“, gdje  se održavaju organizirani grupni posjeti za škole i građanstvo.

Pozivamo zainteresirane škole i građane da, uz prethodnu najavu, posjete ovu veliku izložbu. 

Gala Knežević, 8.a