Učenici ovogodišnjeg Erasmus tima sudjelovali su na radionici medijske pismenosti koju je u sklopu školskog projekta JOIN održao profesor Aleksandar Pavlović s Instituta za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu.
Radionica je održana 26. studenoga 2024. s učenicima 7. i 8. razreda, a cilj je bio potaknuti učenike na kritički pristup medijima, provjeravanje istinitosti informacija, internetskih stranica, izjava poznatih osoba, a sve to članovi Erasmus tima provjerili su u kvizu u kojem su imali zadatak prepoznati lažne vijesti te uočiti načine kako to otkriti.
Profesor je govorio o važnosti medijske pismenosti u suvremenom društvu s posebnim naglaskom na pismenost djece i mladih. Objasnio je da je važna i funcionalna pismenost kojom možemo razumijeti tekst koji čitamo, stvaramo vlastito mišljenje o njemu te nam omogućuje da pišemo vlastite radove o toj temi.
Govorio je o početcima širenja informacija kroz povijest i usporedio ih s današnjim vremenom i sve većim brojem novih medija.
Naglasio je kako je izrazito važno kritički pristupati informacijama u medijima i na društvenim mrežama na kojima su djeca svakodnevno prisutna.
Tijekom radionice učenici su uspoređivali informacije iz različitih izvora te birali relevantne i vjerodostojne izvore. Pouzdani izvori informacija su oni u kojima pišu stručnjaci u tom području. Takve su stranice redovito ažurirane, imaju navedene datume objave, tekstovi su objektivni s navedenim podacima o autoru.
Na nama je odgovornost da naučimo kako provjeravati istinitost i točnost sadržaja kojima pristupamo kako bismo ustanovili koje su vijesti istinite i točne, a koje su lažne. Svakodnevno smo izloženi neobjektivnim sadržajma na internetu, videoigrama, uljepšanim i fotošopiranim fotografijama. Mediji su prepuni netočnih informacija, a takve vijesti mogu napraviti veliku štetu. Upravo je zato medijska pismenost veoma važna.
Mirena Nevjestić, 8.b