Erasmus tima učenika i učitelja proveo je šest nezaboravnih dana u Ljubljani, glavnome gradu Republike Slovenije. U Sloveniju su putovali učenici Nuša Šikić, Ana Pavlović, Mirena Nevjestić, Dunja Kovač, Ana Suhanj, Gabrijela Matanović, Vid Benić i Martin Šadek u pratnji učiteljica Petre Štefanec Latin, Rajne Franjo i knjižničarke Nikoline sabolić
Mobilnost je započela u nedjelju 1. prosinca vlakom sa željezničkog kolodvora u Koprivnici. U poslijepodnevnim satima stigli su u Ljubljanu. Na kolodvoru su ih dočekali učitelji i ravnateljica slovenske škole te vršnjaci i roditelji domaćini u čijim su obiteljima bili smješteni do kraja tjedna. Učenici su proveli zanimljivo popodne u upoznavanju s domaćinima i obilasku centra Ljubljane koja je poprimila svoje adventsko ruho.
Tijekom boravka u Ljubljani učenici su svakog dana pohađali Osnovnu školu Prežihovega Voranca, koja je smještena u samom centru grada. Lijepa dobrodošlica s kraćim kulturnim programom priređena je u školskoj knjižnici. Toga dana upoznali su se s prostorima škole gdje su igrali igru „lov na blago“ upoznajući se pritom s njezinim posebnostima. Školska zgrada stara je više od 120 godina, ali veoma topla i ugodna za boravak s vedrim hodnicima i lijepo uređenim učionicama. Nakon ručka zaputili su se s domaćinima na šetnju poznatim parkom Tivoli do izletišta Rožnik – Cankarev vrh (394 m). Nakon aktivnosti na svježem zraku slijedila je radionica francuskoga jezika, a ostatak dana bio je rezerviran za druženje s domaćinima.
Drugi dan započeo je likovnom radionicom izrade zmaja – simbola grada Ljubljane, prema legendi o mitološkom grčkom junaku Jasonu koji je pobijedio zmaja na rijeci Ljubljanici. Učenici su sudjelovali na radionici latinskoga jezika, po kojem je ova škola prepoznatljiva jer nudi latinski jezik kao izborni predmet. Također su izrađivali božićne ukrase te sudjelovali u pripremi velikog Novogodišnjeg sajma koji se te večeri održao u OŠ Prežihovega Voranca. Toga dana, 3. prosinca, na rođendan velikog slovenskog pjesnika iz 1. pol 19. st. Francea Prešerna, u cijeloj se Sloveniji slavio „Veseli dan kulture“, pa su učenici posjetili Narodnu galeriju Slovenije gdje su razgledali umjetnička djela istaknutih slovenskih predstavnika sakralne i likovne umjetnosti. Uvečer na Novogodišnjem sajmu učenici su predstavili najpoznatije proizvode naše Učeničke zadruge Đurđica te nastupili na priredbi gdje su putem prezentacije na engleskom jeziku predstavili svoju zemlju, grad Koprivnicu i svoju školu pred okupljenim učenicima i učiteljima i roditeljima.
Sljedećeg dana učenici su na zajedničkoj radionici sa slovenskim vršnjacima izrađivali plakat o slovenskim i hrvatskim običajima u vrijeme adventa. Na satu engleskoga jezika prevodili su poznata slovenska jela na engleski. Ostatak dana proveli su u obilasku središta grada na koji su ih vodili slovenski učenici koji polaze izvannastavnu aktivnost Turistički odgoj. Tijekom obilaska upoznali su se s najznačajnijim kulturno-povijesnim spomenicima grada Ljubljane – Ljubljanski dvorac, Prešernov trg, Mestni trg, Kongresni trg, Tromostovje, Mesarski most, Zmajski most, Franjevačka crkva i rijeka Ljubljanica, koja teče kroz samo središte grada i daje mu poseban šarm.
U četvrtak su učenici i učitelji ostvarili terensku nastavu u jednu od najposjećenijih i najvažnijih prirodnih ljepota Slovenije – Postojnsku jamu i Predjamski dvorac. Učenici su obišli slikoviti špiljski srednjovjekovni dvorac koji kao da je uklesan u stijenu i saznali legendu o jednom o najpoznatijih vitezova – Erazmu Predjamskom koji je dugo vremena odolijevao opsadi carske habsburške vojske. Obilazak Postojnske jame, najveće turističke špilje u Europi bio je poseban doživljaj. Nevjerojatno je kakva unikatna umjetnička djela može stvarati priroda.
Posljednji dan u OŠ Prežihovega Voranca proveli su u igrama, izrađivali su dvojeznične memory kartice na hrvatskom i slovenskom jeziku te proveli nekoliko sati na nastavi sa svojim domaćinima. S domaćinima su se oprostili u školskoj knjižnici te zaputili na Željeznički kolodvor Ljubljana. Vlak je na svom putovanju kroz slovenski brežuljkasti zavičaj slijedio rijeku Savu do Hrvatske. S presjedanjem u Zagrebu, putnici su se vratili u svoju Koprivnicu u kasnijim večernjim satima te priznali da su se, iako im je u Sloveniji bilo lijepo, zaželjeli svoje škole „Đuro Ester“.
Vid Benić i Martin Šadek, 7.b