Kako čitaju osobe s oštećenjem vida

Učenici 4.b razreda saznali su kako čitaju i komuniciraju osobe s oštećenjem vida i sluha, pisali brailleovim pismom i upoznali se sa znakovnim jezikom na radionici  „Kako biti prijatelj osobama s oštećenjem vida i sluha“. Radionica je održana upravo na Svjetski dan čitanja naglas, u srijedu 5. veljače u gradskoj Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“.

Na radionici su ih dočekali knjižničari iz gradske knjižnice, članovi Udruge slijepih iz Koprivnice te udruge Kreativni oslonac iz Zagreba koji su u vježbi s papirićima raznih boja predočili kako osobe s oštećenjem vida ne mogu vidjeti boje. Upoznali su se s Brailleovim pismom – brajicom za slijepe.

Brajica upotrebljava šest izbočenih točkica u formi od po tri točkice u dva stupca. Izumio ga je Francuz Louis Braille koji je oslijepio kao dječak.

Učenici su pokušali napisati nekoliko riječi ovim točkastim pismom. Čitali su taktilnu slikovnicu „Koje je boje srce moje“ o mačku Kreši i otkrili na koji način slijepe osobe dodirom „čitaju“ ilustracije i tekst. Pogledali su videozapis u kojem je gluhi dječak pročitao slikovnicu pomoću ruku, tj. znakovnim jezikom za gluhe osobe.

Naučili su kako na pravilan način pristupiti i pomoći slabovidim i slijepim osobama, a u tome je pomogla gospođa Ana, koja je potpuno slijepa osoba.

Želimo li ponuditi pomoć slijepoj osobi, moramo joj se obratiti dovoljno glasno da nas čuje i dopustiti joj da ona nas uhvati pod ruku, a potom je polako voditi i pritom upozoravati na moguće prepreke. Gluhoj osobi moramo govoriti gledajući je u lice kako bi mogla čitati s naših usana.

Nakon jako zanimljive radionice uputili su se prema svojoj školi s puno pozitivnih dojmova. Ovo iskustvo je bilo jako poučno i vesele se novim zanimljivim radionicama.

Ana Trboglav-Breko, 4.b