Vrijeđanje i omalovažavanje – što učiniti?

Kako reagiramo kad nam se obraćaju na uvredljiv način? Kako se postaviti? Ignorirati ili ne? Tko je osoba od povjerenja koja nam pruža podršku? Kome se možemo obratiti za pomoć?

O vršnjačkim odnosima razgovarali smo na tribini koja je održana u našoj školi 13. veljače u organizaciji Teatra za djecu i mlade Barakuda, a sudjelovali su učenici 5. , 6. i 7. razreda.

U razgovor nas je uvela kazališna predstava „Maknite se, ide debeli“ inspirirana romanom „Poljubit ću je uskoro, možda“ koju je odličnom glumom u obliku monodrame dočarao glumac Ognjen Milovanović. Predstava je bila jako poučna. Kroz ispovijesti glavnog lika Filipa pratili smo njegove osjećaje i kako se suočavao s problemom neprihvaćanja u društvu i odbacivanja zbog svoje pretilosti.

Nakon predstave održana je tribina pod nazivom „Drugačiji, a isti“ koju su vodili psiholog Denis Patafta i dramska pedagoginja Sanja Sumrak Radoš. Svi su učenici aktivno sudjelovali, a govorilo se o raznim problemima; kako se ponašamo jedni prema drugima, što učiniti kada nas netko vrijeđa, kome se povjeravamo, tko nam je oslonac u teškim situacijama, koje nam osobe u školi mogu pomoći, koje su prave vrijednosti u životu… Učenici su istaknuli da bi voljeli na sličan način razgovarati o trendu markirane skupe odjeće i problemu odbacivanja ili izloranja u društvu na temelju odjeće i obuće koju nosimo.

Naša je psihologinja Valentina Galinec naglasila da ignoriranje nije rješenje. Moramo smoći hrabrosti i jasno reći osobi kako želimo da prestane s takvim ponašanjem, progovoriti o problemu i o onome što nas muči, potražiti pomoć odrasle osobe u koju imamo povjerenja. Tek tada možemo zajednički pronaći put do rješenja, a svaki je problem rješiv.

Za svaki problem ili neugodnu situaciju koja nas muči, možemo potražiti pomoć razrednika, učitelja ili stručnih suradnica psihologinje, pedagoginje i knjižničarke.

U slučaju da trpimo vrijeđanje putem interneta ili društvenih mreža koje traje dulje vrijeme (cyberbullying), za savjet se možemo obratiti i stručnjacima iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu koji pružaju podršku mladima u teškim situacijama. Njihov se projekt pomaganja naziva UHO – Utočište Hrabrih Online, a pisati im možemo putem linka https://uho.dkmk.hr/zona-savjeta/. Naše će pitanje i odgovor koji dobijemo ostati anonimni.